Деменція

Деменція – це набуте слабоумство, спровоковане ураженням головного мозку, що має поступово прогресуючий перебіг. Захворювання супроводжується серйозними психічними розладами: погіршенням пам’яті, втратою набутих навичок і знань, порушенням мислення, а також втратою здатності орієнтуватися в просторі, що веде хворого до інвалідності.

Відноситься до однієї з найпоширеніших психічних проблем у літніх людей – у світі налічується понад 35 мільйонів хворих. Більшість пацієнтів дізнаються, що таке деменція тільки після прояву стійких симптоматичних ознак, а також комплексного обстеження в профільному медзакладі, із застосуванням широкого спектра методів.

ДЕМЕНЦІЯ – СИМПТОМИ І ОЗНАКИ

Клінічна картина у людей з деменцією прямо залежить від місця і розміру ураження мозку. Може бути декількох типів, але незалежно від них, має схожі ознаки і симптоматику.

Ключовими ознаками деменції є:

  • Порушення орієнтації в часі і просторі. Хворий може забути де він живе, навіть перебуваючи у власному районі, де він щодня ходив кілька десятків років;
  • З’являється повна пасивність до засвоєння нової інформації, зникають будь-які інтереси, в тому числі ті, які протягом багатьох років приносили задоволення;
  • Відсутність або зниження критичності свого сприйняття – симптом проявляється під час планування найближчого періоду життя;
  • Втрата короткочасної і довготривалої пам’яті. Хворий не може згадати про вчорашні події або події кількарічної давності, а також не може нормально сприймати події, що відбуваються (нову інформацію).

Згодом ознаки деменції посилюються, можуть з’являтися нові, більш руйнівні симптоми. У хворого формується класична симптоматика. Якщо ви виявили ознаки чи нижченаведені симптоми – негайно звертайтеся за допомогою до профільної клініки.

До основних симптом деменції відносять:

  • Втрата орієнтації в просторі і складність впізнавання – людина може не впізнавати знайомі місця або близьких людей;
  • Присутне зниження рівня інтелекту і здатності до об’єктивного мислення;
  • З’являються проблеми при використанні практично всіх побутових приладів, особливо складних: пульти управління від ТБ, програмування пральних машин, мікрохвильових печей і т.д.;
  • Хворий не може самостійно одягатися, взуватися, приймати їжу і доглядати за собою (в тяжких випадках).

Спочатку розвитку, а також при легкому ступені деменції, хворий є критичним до свого стану і навколишніх подій. Він може доглядати за собою, приймати їжу і навіть її готувати. Прогноз деменції багато в чому залежить від основного захворювання – найгірший при хворобі Альцгеймера.

ПРИЧИНИ ДЕМЕНЦІЇ

Сучасній медицині відомо більше 200 чинників і причин, здатних провокувати розвиток деменції у людини. Найпоширеніша – хвороба Альцгеймера (більше 60-70% від усіх зареєстрованих випадків).

У більш ніж 20% випадків, причиною є судинні патології, викликані атеросклерозом, гіпертонією або іншими захворюваннями серцево-судинної системи. У молодому і середньому віці, захворювання може розвинутися через алкоголізм, прийом наркотичних засобів, а також черепно-мозкових травм.

СТАДІЇ РОЗВИТКУ ДЕМЕНЦІЇ

Захворювання характеризується наявністю трьох основних стадій розвитку. Їх тривалість прямо залежить від першопричини розвитку і складності перебігу:

  1. Легка деменція – є початком захворювання, супроводжується зниженням інтелектуальних здібностей та соціальних навичок хворого;
  2. Помірна деменція – супроводжується яскраво вираженим порушенням розумових здібностей, провалами в пам’яті, а також підміною реальних подій на вигадані і навпаки;
  3. Важка деменція – завершальна стадія, яка характеризується остаточним і безповоротним руйнуванням особистості людини.

Важку стадію іноді можна сплутати з легкою деменцією через підвищення рівня емоційності хворого. Діагностикою захворювання повинен займатися тільки профільний фахівець.

ДЕМЕНЦІЯ У ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ (СТАРЕЧА ДЕМЕНЦІЯ)

Стареча деменція – це супутник багатьох літніх людей. У цьому віці відбуваються незворотні зміни в органах і системах організму, в тому числі головному мозку. Коли ці зміни відбуваються надто швидко і мають патологічні риси – це свідчить про прояв хвороби.

Деменція у літніх, сприяє втраті раніше придбаних навичок і умінь. Фактично, освідченна розумна людина з «золотими руками» поступово перетворюється в немічну дитину. Це захворювання є одним з найскладніших в неврології, вимагає своєчасної діагностики, індивідуального підходу і адекватного лікування.

ХВОРИЙ ДЕМЕНЦІЄЮ – ЛІКУВАННЯ

Професійне лікування деменції не передбачає повного одужання пацієнта, можливо лише уповільнення процесу розвитку захворювання, зняття симптоматичних проявів, а також адаптація хворого до нових реалій життя.

У вашого близького з’явилися ознаки або симптоми деменції? Зверніться до нас, і вам обов’язково допоможуть!