Розлад особистості

Розлад особистості – це стійке психіатричне порушення, яке може проявлятися вже в дитячому та підлітковому віці, планомірно прогресуючи. Захворювання характеризується придушенням одних і проявом інших рис особистості. Фактично це група психіатричних захворювань, що включає в себе стійкі довгострокові зміни поведінки та розумових процесів, нетипових для усталеного соціуму.

Як правило, психологічні зміни викликають серйозні комунікаційні проблеми, люди не можуть вибудувати нормальні міжособистісні відносини в навколишньому соціальному середовищі, в тому числі: серед знайомих, колег і навіть в родині. Люди, які страждають розладом особистості, не можуть вирішити більшість повсякденних проблем, що викликає ще більші проблеми і додаткові стреси, що призводять до загострення конфліктних ситуацій.

ПРИЧИНИ РОЗЛАДУ ОСОБИСТОСТІ

Викликати розлад особистості може широкий спектр чинників, що впливають на психологічний стан людини, в тому числі: різні генетичні захворювання, пошкодження ділянок головного мозку, наркотичні речовини, алкоголь, інші токсини, патологічний внутрішньоутробний розвиток, патологічний розвиток головного мозку, несприятливе соціальне виховання, родові та інші травми.

Особливу роль у розвитку проблеми можуть відігратваи дитячі переживання, які є каталізатором розладу особистості. Однак, визначити точну причину виникнення проблеми можна тільки за допомогою проведення правильної діагностики, професійним психіатром.

СИМПТОМИ РОЗЛАДИ ОСОБИСТОСТІ – ЯК ВИЗНАЧИТИ ПРОБЛЕМУ

Розлад особистості – це досить поширена психіатрична проблема, яка трапляється у 6-9% населення в Україні. У більшості випадків, поведінка таких людей не викликає однозначної оцінки.

Залежно від типу, який прявляється, розладу особистості, симптоми можуть істотно відрізняться, що ускладнює діагностику. При цьому, є і типові симптоми:

  • Присутність тривоги, почуття лиха, гніву або марності для суспільства, знайомих, близьких;
  • Відчуття порожнечі (зниження рівня емоційності), уникнення спілкування з іншими людьми;
  • Неможливість або висока складність управління своїми негативними емоціями;
  • Дратівливість, навіть при мінімальному впливі подразників;
  • Регулярні конфлікти з іншими людьми, погрози розправи, образи, які можуть перетікати в застосування фізичної сили;
  • Стан, схожий з почуттям втрати контакту з реальністю;
  • Неможливість або висока складність підтримки нормальних відносин з близькими людьми, в родині: дітьми, чоловіком та жінкою, батьками.

ВИДИ РОЗЛАДІВ ОСОБИСТОСТІ

Існує кілька основних видів розладів особистості, в тому числі: параноїдний, асоціальний, істероїдний, обсесивно-компульсивний, нарциссичний, шизотиповий, шизоїдний, уникаючий, залежний, кордонний. Кожен вид розладів особистості має свої психологічні особливості, як правило, які проявляються в поведінкових факторах. Точно визначити приналежність людини з розладом особистості до певного типу може тільки професійний лікар-психіатр.

ЯК ПРОХОДИТЬ ЛІКУВАННЯ РОЗЛАДУ ОСОБИСТОСТІ В НАШІЙ КЛІНІЦІ

Залежно від психологічного стану пацієнта, лікування може проводиться фармакологічним шляхом, психотерапією або комбінованим методом. Фармакологічні препарати використовуються для зняття почуття тривоги, депресивних станів і т.д., в той час як індивідуальна і групова психотерапія, забезпечують досягнення мети у вигляді придушення внутрішніх джерел опору, що стимулюють розлад особистості.