Поведінкові розлади

Абсолютна більшість не знає, що таке поведінкові розлади, рівно до тих пір, поки ця проблема не проявляється у їхніх близьких. Люди сприймають девіантну поведінку як особливість характеру конкретної людини, але це психічна проблема, з якою потрібно боротися професійними медичними методами.

Страждаючі від поведінкових (екстерналізірованних) розладів люди, відчувають стійку нездатність планувати і контролювати власну поведінку, вони не можуть вибудовувати соціальні взаємини з рідними, близькими і колегами, а також відчувають проблеми зниження пам’яті та інтелектуальних здібностей. Під термін «поведінкові розлади» потрапляють стійкі зміни поведінкових образів, які не суперечать загально визнаним соціальним нормам.

ПОВЕДІНКОВИЙ РОЗЛАД – СИМПТОМИ І ОСОБЛИВОСТІ

Симптоматика поведінкових розладів може бути різноманітною, залежить від індивідуальних особливостей конкретної людини, типу і ступеня вираженості патологічного процесу, а також торкається відділів мозку при когнітивних розладах.

До ключових симптомів поведінкових розладів відносять:

  • Порушення окремих когнітивних функцій;
  • Погіршення пам’яті і зниження розумової працездатності;
  • Зниження концентрації уваги;
  • Складнощі в сприйнятті і розумінні чужої мови, текстової та візуальної інформації;
  • Порушення запам’ятовування недавніх, а в подальшому і віддалених подій;
  • Погіршується здатність до узагальнення отриманої інформації і формування об’єктивних висновків;
  • Асоціальна поведінка, що порушує права та цікаві оточуючих;
  • Низька ступінь або відсутність контролю над власними емоціями;
  • Схильність «перекладати» свою провину на інших людей.

Вищевказані симптоми є основними при когнітивному та емоційно-поведінковому розладі. У деяких випадках, симптоматика суттєво розширюється – її враховують при корекції поведінкових розладів у конкретного пацієнта.

КОГНІТИВНЕ ПОВЕДІНКОВИЙ РОЗЛАД ОСОБИСТОСТІ

Когнітивними поведінковими розладами називають специфічні порушення в пізнавальній (когнітивної) сфері роботи головного мозку – це складний розлад в процесі якого відбувається порушення раціонального розуміння осягнення навколишнього світу: сприйняття нової інформації, її обробка і раціональний аналіз, а також подальше зберігання в пам’яті.

Причинами появи когнітивних розладів може бути досить багато факторів: від широкого спектру захворювань, до прямого ураження головного мозку механічними травмами. Даний тип розладу може проявлятися у людей будь-яких підлог, вікових та соціальних груп. Але більшою мірою, проблеми схильні люди старшого віку.

Грамотна і своєчасна психотерапія поведінкових розладів в комплексі з медикаментозною терапією – запорука успішного лікування.

ЕМОЦІЙНО ПОВЕДІНКОВИЙ РОЗЛАД

У більшості випадків, емоційно поведінкові розлади формуються ще в дитячому або підлітковому віці. Воно може супроводжуватися: апатіею , надлишковою агресією, жорстокістю, недисциплінованістю, брехнею, пагонами з дому і іншими аспектами девіантної поведінки.

Фахівці відзначають чітку гендерну залежність. У дітей, проблема проявляється в наступному співвідношенні: 1 дівчинка на 4 хлопчика, а в підлітковому віці 2,5 хлопчика на 1 дівчинку.

Ключовими причинами розвитку емоційно поведінкових розладів є: гормональний дисбаланс, метаболічні порушення, церебральний параліч, емоційна нестійкість, спотворене сприйняття причинно-наслідкових зв’язків, психологічні травми (викликані аморальною поведінкою батьків), вороже ставлення однолітків і т.д.

ЛІКУВАННЯ ТА ДІАГНОСТИКА ПОВЕДІНКОВИХ РОЗЛАДІВ

Діагностика проводиться лікарем-психіатром на основі клінічних методів. Для отримання об’єктивних даних, лікар вивчає виписки вузькоспеціалізованих лікарів: невролога і офтальмолога, а при лікуванні дітей – збирає характеристики від вчителів і вихователів. Як правило, діагностика проводиться в три основних етапи: клінічна бесіда, спостереження і психодіагностика.

Лікування поведінкових розладів визначаеться з урахуванням форми розлади: когнітивної або поведінкової. При лікуванні когнітивної форми, призначається медикаментозна терапія із застосуванням широкого спектру препаратів, що сприяють відновленню когнітивних функцій організму.

Лікування поведінкової форми розладів, засноване на комплексному підході, який передбачає: медикаментозну терапію, групові та індивідуальні заняття з психологом.