Епілепсія

Епілепсія – складне неврологічне захворювання хронічного типу. Характеризується численними епілептичними нападами у вигляді рухових, вегетативних і психічних порушень, викликаних надмірним розрядом нейтронів мозку. Під час нападу людина повністю втрачає контроль над власними діями.

Захворювання є поширеною неврологічною патологією від якої страждає кожен сотий житель планети. При цьому напади можуть бути викликані і рядом інших факторів: пухлиною головного мозку або черепно-мозковими травмами. Найчастіше вони не пов’язані з наявністю епілепсії у хворого. Тому дуже важливо, щоб лікар провів правильну диференціальну діагностику і визначив точну причину розвитку симптомів.

ПРИЧИНИ ЕПІЛЕПСІЇ

Незважаючи на істотний прогрес у сфері неврології, точні причини виникнення епілепсії ще не встановлені. Але простежується чітка спадкова схильність – до 40% всіх епілептичних припадків відбувається у пацієнтів, що мають родичів, що страждали від захворюванням.

Якщо один з батьків страждає від захворювання, ймовірність передачі у спадок дитині становить 6%, якщо обидва – 12%.

До інших чинників, здатних викликати епілептичний синдром відносять:

 • Злоякісні і доброякісний пухлини головного мозку (які змінюють структуру мозкової тканини або чинять тиск на його ділянки);
 • Перенесений геморагічний або ішемічний інсульт;
 • Травматичні пошкодження головного мозку;
 • Інфекційні ураження ЦНС: енцефаліт або менінгіт.

Захворювання завжди супроводжується повторними нападами, їх поява може бути пов’язано з широким спектром вторинних факторів, в тому числі: недосипанням, менструальним циклом, прийомом наркотиків і алкоголю, сильним стресом і т.д.

ОЗНАКИ ТА СИМПТОМИ ЕПІЛЕПСІЇ

Як і інші неврологічні захворювання, епілепсію можна розпізнати по ряду специфічних ознак і симптомів, інтенсивність яких прямо залежить від тяжкості захворювання. У більшості випадків, приступу передує: відчуття оніміння мови, надмірна дратівливість, запаморочення, розлад сну, втрата апетиту, загальна слабкість і головний біль.

Перед початком нападу, у хворих з’являється короткочасне почуття аури, після якого можлива втрата свідомості. Після завершення нападу, ознаки хвороби пропадають, але можуть спостерігатися когнітивні розлади і різні неспецифічні симптоми.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ЛЮДИНОЮ ПІД ЧАС ЕПІЛЕПТИЧНОГО НАПАДУ

Більшість епілептиків з досвідом можуть передбачити появу нападу. Але багатьох хворих напад застає в найнесподіваніший момент. Він протікає за наступним сценарієм:

 • У перші секунди нападу людина відчуває спазм голосової щілини, можливі нерозбірливі вигуки;
 • Втрачається здатність контролювати рухи, з’являються тонічні судоми з повною напруженістю тіла і характерним закиданням голови;
 • Чути переривчастий подих, в області шиї набухають судини, спостерігається анемічне (збліднення) шкіри;
 • Через судоми, відбувається сильне стиснення щелеп. Люди часто прикушують власний язик;
 • З’являються судорожні рухи шиї, кінцівок і всього тіла;
 • Випливає піна з рота, западає язик, з’являється шумний хрипкий подих (дана фаза найтриваліша і може займати до 3х хвилин);
 • Зникнення судомних явищ і повне розслаблення м’язів тіла.

ЛІКУВАННЯ ЕПІЛЕПСІЇ

Проводити лікування повинен тільки профільний лікар, на основі даних первинного огляду, результатів аналізів (електроенцефалографії, комп’ютерної томограми мозку, МРТ і загальноклінічних досліджень), а також з урахуванням індивідуальних особливостей організму.

Всі методи лікування (консервативні і хірургічні), спрямовані на запобігання розвитку нових нападів, поліпшення якості та комфорту життя, а також подальше припинення прийому медикаментів.

Згідно зі статистикою, адекватне лікування дозволяє повністю припинити повторні напади в 70% випадків і досягти ремісії. Вибір методу лікування залежить від ряду факторів: клінічної картини, форми патології, віку хворого і вогнища ураження.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ЕПІЛЕПСІЇ

Для того, щоб надати першу допомогу людині у якої стався напад епілепсії з класичною клінічною картиною, необхідно виконати наступні дії:

 • Впавшу в припадку людину необхідно покласти на бік і підкласти під голову будь-якой м’який предмет (куртку, подушку, шарф, сумку) – це дозволить уникнути травм під час судом;
 • Не потрібно насильно утримувати людину, поливати водою, розкривати йому рот або вставляти в рот будь-які предмети – це не дасть потрібного ефекту, а лише може нашкодити;
 • Слідкуйте за тим, щоб у хворого не западав язик і не перекривалося дихання;
 • Якщо припадок не закінчився протягом 5 хвилин після початку – необхідно негайно дзвонити в швидку допомогу;
 • Після завершення нападу і розслаблення м’язів, посадіть людини в комфортну для нього позу, перебуваєте з ним до тих пір, поки його свідомість не прийде в норму.

Користуйтеся вищевказаними правилами, і ви зможете допомогти людині з епілепсією!